Azospermi ve MikroTESE/TESA

Azospermi durumunda cerrahi yöntemlerle sperm elde etmeye çalışırız. Bu yöntemlerden biri de Mikro Tese yöntemidir.

Azospermi ve MikroTESE/TESA Yöntemi

Azospermi, erkek kısırlığının en şiddetli vakalarındandır. Azospermini meni örneğinde hiç sperm olmaması olarak tanımlayabiliriz.

Azospermi iki şekilde gelişebilir;

  • Sperm üretiminin olmasına rağmen üreme merkezinden dışarı atılamaması ( obstrüktif)
  • Sperm üretiminde problem olması (non-obstrüktif)

Azospermi durumunda cerrahi yöntemlerle sperm elde etmeye çalışırız. Bu yöntemlerden biri de MikroTESE yöntemidir.

Testisten Biopsi ile Sperm Elde Edilmesi

Azospermi (meni örneğinde hiç sperm bulunmaması) olgularında testisden biopsi (TESE) ile sperm elde edilmeye çalışılır. İki tip azospermi vardır: a) tıkayıcı olan; b) tıkayıcı olmayan. Tıkayıcı olan azospermi olgularının hemen hemen tümünde TESE’de sperm elde edilebilmektedir. Halbuki olguların önemli kısmını teşkil eden tıkayıcı olmayan azospermi olgularında ise ortalama olarak %50 olguda TESE’de sperm elde edilebilmektedir.

Nadir olarak bazı olgularda meni spermi sayısı normal olsa bile tamamı (%100) hareketsiz olmaktadır. Bu olgularda tam hareketsizlikten ölü olma veya canlı olduğu halde hareketsizlik sorunu olabilir. Bu tür nadir olgularda tese yapılmasını önermekteyiz.

TESE’de sperm elde eldilir ise daha sonraki mikroenjeksiyon uygulamaları sırasında da kullanmak üzere bir kısım spermi dondurmayı tercih etmekteyiz.TESE genellikle lokal anestezi altında yapılan ve hastalarımız tarafından çok iyi tolere edilen bir işlemdir.

Bu yöntemin avantajları:

  • Testisin mikroskop ile incelenmesi sperm bulma şansını da yükseltmekte ve daha fazla sayıda sperm elde edilmesini sağlamaktadır. Eski tekniklerle sperm bulma oranı %30-40 arasında değişmekte iken, bu teknik ile sperm bulma oranı %60-70 civarına çıkabilmektedir.
  • Diğer önemli bir konu da hastanın testisinden doku kaybının eski yönteme göre 70 kat daha az olmasıdır. Böylece, operasyonda testislerin en az zarar görmesi sağlanmakta, salgılanan testosteron hormonunun kandaki seviyesini azaltacak işlemlerden kaçınılmaktadır.
  • Mikroskop altında yapılan bu yöntemin diğer bir avantajı ise, testisi besleyen damarlara zarar vermeden kesi yapılabilinmesidir. Bu nedenle operasyon sonrası oluşacak yan etkiler azaltılabilmektedir. Çoklu biyopsi ile başarılı olunamamış ve Klinefelter sendromu gibi genetik nedenlere bağlı sperm yokluğu olan kişilerde bu yöntemle % 60’ın üzerinde sperm bulma şansı elde edilebilmektedir.