PGS ile Tarama

PGS – Embriyo, tüp bebek yöntemi ile rahim içine yerleştirilmeden önce onun sağlıklı olup olmadığının belirlenmesi ve sağlıklı embriyonun seçilerek tüp bebek metotları ile rahim içine yerleştirilmesi anlamına gelir.

26Tüp Bebek yöntemi ile istenilen cinsiyette bebek sahibi olmak mümkündür. PGS (genetik tarama) yöntemi ile hem cinsiyet seçimi hem de genetik hastalığın tespiti anne karnına transferinden önce belirlenebilir. PGS ile 24 kromozomun da incelenebilmesi çiftlere büyük avantaj sağlar.

PGS kelime anlamı ile preimplantation genetic screening / preimplantasyon genetik araştırma anlamına gelir. Embriyo, tüp bebek yöntemi ile rahim içine yerleştirilmeden önce onun sağlıklı olup olmadığının belirlenmesi ve sağlıklı embriyonun seçilerek tüp bebek metotları ile rahim içine yerleştirilmesi anlamına gelir. Bu iki kapsamda uygulanabilir. Birincisi anne veya babada tanımlanmış bir genetik hastalık veya yapısal ya da sayısal bir kromozom bozukluğu var ise, ister gebe kalmakta sıkıntı olsun, ister olmasın; doğru embriyonun seçilerek yerleştirilmesi olarak uygulanabilir. İkinci kullanımı da bazı özel uygulama alanlarında, örneğin ileri yaş hamilelik, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı veya tekrarlayan düşük olduğu durumlarda yine sağlıklı embriyonun laboratuvar ortamında seçilerek belirlenmesi ve bunun rahim içine yerleştirilmesidir.

PGS uygulamalarını, Türkiye’de de çok yaygın olan akraba evliliklerinde, çocukta genetik hastalıkların engellenmesinde, örneğin Akdeniz anemisi, orak hücre anemisi (sickle-cell anemia) gibi hastalıklarında doğru embriyonun seçilerek yerleştirilmesi kapsamında veya ileri hamilelik yaşı, tekrarlanan tüp bebek başarısızlığı veya nedeni belli olmayan tekrarlanan düşük gibi olgularda kullanılır.

euroCARE Tüp Bebek Merkezi olarak sizin psikolojinizi çok iyi anlıyor, bu nedenle de tedavinizin planlama aşamasından sonlanmasına kadar herşeyi sizler için organize ediyoruz. Tarihçemiz, misyonumuz, ekibimiz, hizmet kalitemiz ve donanımımız ile dünyanın sayılı merkezleri arasında yer alıyoruz.