Sperm Dondurma

Sperm dondurma işlemi, spermin daha sonra kullanılması amacı ile dondurulmasına verilen genel bir isimdir.

017beb545c2508801caa0bef732c7ad2Hangi Durumlarda Sperm Dondurmayı Öneriyoruz?

Spermin dondurularak muhafaza edilmesinin birden çok nedeni vardır. Genel anlamda, şu an için çocuk sahibi olmayı planlamayan fakat ileride bu imkana sahip olmak isteyen tüm erkekler için bu seçenek göz önünde bulundurulabilir.

Aşağıda, sperm dondurma işlemine başvuran erkek hastalarımızın başvurma sebeplerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

– Kanser, testis tümörü (çift taraflı), cerrahi olarak tedavi gören hastamız testislerini kaybetmeden önce sperm örneğini dondurabilir.

– Kemoterapi ve radyoterapi gerektiren Lenfoma ve diğer kanser türlerinde sperm hücreleri en erken etkilenen ve hasara uğrayan hücreler oldukları için sperm örneğinin dondurulmasında yarar vardır.

– Kısıtlı miktarlarda ve cerrahi müdahaleyle (TESA, TESE gibi) elde edilen spermler, şayet o esnada tüp bebek tedavisi için kullanılmayacak ise, ilerisi için muhafaza edilebilmektedir. Bilinmesi gerekir ki cerrahi operasyonlarda elde edilen spermler hem sayı olarak hem de kalite olarak daha düşük oldukları için taze kullanılmalarını her zaman tercih ederiz.

– Sperm vermede çok sorun yaşayıp, bu nedenle tedavinin zor yapılabileceği hallerde hastamız daha stressiz bir zamanda sperm örneğini vererek dondurabilir.

– Herhangi bir nedenle ileride kullanılmak üzere spermini muhafaza etmek isteyen erkek hastalarımız bizlere başvurabilmektedir.

Sperm Dondurmadan Önce Yapılmasını İstediğimiz Testler Nelerdir?

Enfeksiyon Testleri:  HIV, HBsAg, Anti-HCV

Semen Analizi (Spermiyogram): 3 günlük cinsel perhiz sonrası semenin incelenmesi