Swim-Up Yöntemi

In-Vitro Fertilizasyon (IVF), donör programları,genetik tarama ve androloji gibi modern tedavileri uygulayarak, euroCARE Tüp Bebek Merkezi’nde ailenizi tamamlamanıza yardımcı oluyoruz.

24İsteğe bağlı olarak, euroCARE Tüp Bebek Merkezi’mizde, Microsort teknolojilerine benzeyen cinsiyet seçimi için ‘swim-up’ yöntemini de uygulamaktayız.

Swim-up (yüzdürme) Tekniği, Percoll yöntemiyle hemen hemen aynıdır: X ve Y spermlerinin ayrılması, hareketli spermlerin izole edilmesi için kullanılan standart IVF tekniğin sonucudur.

Cinsiyet Seçimi İçin Swim-Up Yöntemi

Uzman embriyoloji ekibimiz, spermleri erkek ve dişi partilere ayırmada yaklaşık % 60 doğruluk payı olan bu sperm yüzdürme yöntemini de kullanabilmektedir.

Semen bir test tüpüne yerleştirilir; bazı durumlarda daha önce yıkanır ve santrifüje tabi tutulur.

Medium, spermanın üstüne dikkatlice yerleştirilir. Bu medium, sperm için misafirperver bir ortamdır ve sağlıklı sperm buraya yüzecektir. Yavaş ve immotil sperm ise geride kalır.

Test tüpü bir saat kadar bekletilir; Bazı durumlarda, bir açıya ve / veya bir inkübatöre yerleştirilir.

Standart prosedürde, üst tabaka kullanım için toplanır. Denenen bölüm, erkek cinsiyet seçimi için bu tekniği kullanarak, üst katmanın küçük bir kısmı ilk önce çıkarılır. Bu uygulama,

a) X-sperminin küçük bir fraksiyonunun en hızlısı olduğu,

b) bir sonraki en hızlının Y-spermi olduğu

c) en yavaş olanın da X-sperminin olduğu teorisine dayanmaktadır.

Son olarak, kullanım için kalan bölüm yıkanabilir ve tekrar santrifüje tabi tutulabilir.