Yumurta Dondurma

Yumurta dondurma işlemi, kadının yumurtalığından alınan yumurtanın (oosit) uygun koşullar altında saklanmasını sağlayarak, ilerleyen zamanlarda kullanılabilmesi için dondurma işlemine denir.

bf35054399114b43a23ca3f006f9aaec

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta dondurma işlemi, kadının yumurtalığından alınan yumurtanın (oosit) uygun koşullar altında saklanmasını sağlayarak, ilerleyen zamanlarda kullanılabilmesi için dondurma işlemine denir. Vajinal ultrasonografi sayesinde toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında dondurularak uzun yıllar saklanabilmektedir.

Kadınların iş hayatındaki kariyer planları, evlilik yaşının ertelenmesi, çocuk sahibi olmanın ileriki yaşlarda düşünülmesi nedeniyle yumurta dondurma işlemi günümüzde popüler olan ve en sık talep edilen bir işlem olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Yumurta Dondurma İşlemini Nasıl Yapıyoruz?

Adet döngüsü içerisinde kadının yumurtalıklarını hormonlu ilaçlar yardımıyla uyarıyoruz. Yumurtalıklardan ultrasonografi muayenesi ve yumurta toplama iğnesiyle yumurtaları topluyoruz. Toplanan yumurtaları özel kimyasal solüsyonların içerisinde belli bir süre bekletiyoruz. -196 derecede sıvı azot içeren tankların içerisinde dondurarak bekletiyoruz. Vitrifikasyon yöntemi ile gerçekleştirdiğimiz yumurta dondurma işlemini başarılı bir şekilde tamamlıyoruz. Bu yöntem hızlı dondurma prensibine dayanmaktadır.

Bunun hızlı bir şekilde yapılmasının nedeni, dondurma işlemi esnasında yumurtaların zarar görmesine sebebiyet verebilecek buz kristallerinin meydana gelmesini önleyebilmek içindir. Vitrifikasyon yöntemi sayesinde dondurulmuş olan yumurtalar çözündüğü zaman yaklaşık % 90 ile % 100 canlı kalabilmektedir. Canlı bir şekilde çözülmesini sağladığımız bu yumurtaları, erkekten tedarik edilen spermler ile mikro enjeksiyon tarafından döllendiririz. Döllenmesi sağlanan embriyoları, daha sonra kadının rahmine transfer ederek, hamilelik şansının elde edilmesini sağlarız.

Kimlere Yumurta Dondurma Programını Öneriyoruz?

  • İleri yaşlarda çocuk sahibi olmayı isteyen kadınlara
  • Kemoterapi, radyoterapi gibi kanser tedavilerine maruz kalacak ya da yumurtalıkları zorunlu olarak alınması gereken fakat rahmi kalacak hastalara
  • Tüp bebek tedavisi sırasında hiperstimülasyon gelişme riski olan hastalara
  • Erkeğin, yumurtaların toplanması döneminde sperm vermek için zorunlu bir sebepten dolayı merkezde bulunamayacağı durumlardaki hastalarımıza yumurta dondurma işlemini önermekte ve uygulamaktayız