Aşılama (IUI)

Last Updated on

Medical Information

IUI Kıbrıs, Lefkoşa’daki euroCARE Tüp Bebek Merkezimizde deneyimli medikal ekibimiz uzmanlığında uygulanır. 

A baby born as a result of Intrauterine Insemination (IUI) at the North Cyprus IVF clinic - euroCARE IVFKuzey Kıbrıs’taki uzman euroCARE IVF ekibimiz, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bir program ve ihtiyaçlarınızı karşılamada yardımcı olacak bir tedavi planı hazırlayacaktır.

Kısırlıkla mücadelenin hayatın zorluklarından biri olduğunu biliyoruz – ve amacımız ebeveynlerimize tedavileri konusunda net bilgiler vermek, Dr Yücel İnan tarafından kişiselleştirilmiş tedavi planlarında aktif hale gelmelerini sağlamaktır.

 

Kuzey Kıbrıs’ta Aşılama (IUI)

Suni dölleme yöntemi olarak da bilinen aşılama (IUI), yıkanmış spermin doğrudan bir kadının rahmine enjekte edilerek aktarıldığı bir prosedürüdür. IUI tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir? Servikal mukus anormallikleri, düşük sperm sayısı, düşük sperm motilitesi, yüksek sperm viskozitesi, açıklanamayan infertilite ve donör sperm kullanma ihtiyacı gibi durumlarda Kuzey Kıbrıs’ta İUİ tedavisi uygulanmaktadir . IUI tedavisi ile fallop tüplerindeki sperm sayısını çoğaltılarak döllenme şansının artırılması amaçlanmaktadır.

IUI, yumurtlamaya mümkün olduğunca yakın bir zamanda yapılır ve buna yardımcı olmak için, hCG enjeksiyonunun  uygulanmasıyla yumurtlama zamanını kontrol edilir. IUI işleminde spermlerin hazırlanmasından sonraki ilk adım serviksi görmek için vajinaya bir spekulum yerleştirilmesidir. Sperm içeren küçük, steril bir kateter servikal açıklıktan tubal açıklıkların yanındaki uterus boşluğuna doğru ilerletilir.

Aşılama kimlere yapılabilir?

Genel olarak kadın hastamızın 3. gün normal kan testi sonuçları, sorunsuz fallop tüpleri ve normal uterus boşluğu olmalıdır.

  • Yumurtlama bozukluğu olan kadınlar, fertilite ilaçlarına yeterli yanıt verirlerse IUI için aday olabilirler.
  • Hafif endometriozisi olan kadınlar, pelvik yapılarında bozulma yoksa IUI’dan faydalanabilir.
  • Fallop tüpleri ciddi derecede hasar görmüş veya kapanmış kadınlar IUI için aday değildir.

IUI işlemi için erkek hastamızın sperminin kadının fallop tüplerinde bir yumurtayı dölleme yeteneğine sahip olmasını gerektirir. Sperm testleri aşağıdakileri bilmek ve IUI başarı sansını kestirebilmek için gereklidir:

  • Sperm sayısı ve konsantrasyonu (cc başına sperm sayısı)
  • Sperm hızı (spermin hareketlilik yüzdesi)
  • Sperm morfolojisi (spermin şekli)

Bize Sorun

Butona tıkladığınızda teklifinizi birkaç dakika içinde emailinizde bulabilirsiniz ve size asla spam göndermeyiz.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Intracytoplasmic_sperm_injection

https://www.verywellfamily.com/what-you-should-know-about-icsi-ivf-1960209