İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI)

Last Updated on

Medical Information

İnovasyonu ve dürüst çalışmayı birleştirerek – euroCARE IVF uzmanları size Kuzey Kıbrıs’taki en kapsamlı, modern tüp bebek hizmetlerini sunmaktadır.

A baby born as a result of IVF Cyprus with ICSI procedure

 

İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) , tek bir sperm hücresinin doğrudan yumurtaya enjekte edildiği bir In Vitro – “laboratuvar ortamında” Fertilizasyon (IVF) prosedürüdür.

ICSI, ilerlemiş erkek infertilitesi “kısırlık” vakalarında, çoklu başarısız tüp bebek tedavileriden, Yumurta veya Sperm kriyoprezervasyonundan sonra kullanılır.

ICSI’nin arkasındaki nedenlerden bazıları açıklanamayan infertilite, ileri anne yaşı veya toplanan az sayıdaki kaliteli yumurtadır.

 

Kuzey Kıbrıs’ta ICSI Tedavisi

Mikro-Manipülasyon olarak da bilinen, standart In Vitro Fertilizasyon (IVF) prosedürüne ek olarak bazı ileri teknikler uygulanabilir. Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) ile sperm, direkt olarak yumurtanın içine bırakılır. Küçük bir iğne yardımıyla, sperm yumurtanın ortasına yerleştirilerek yumurta döllenir.

ICSI erkekteki; sperm azlığı, doğru şekilde olmayan veya normal hareket etmeyen sperm, spermin erkek vücudundan çıkmasını engelleyen bir tıkanıklık olasılığı çözümlerinde kullanılır.

ICSI Süreci

euroCARE IVF’te, ister kendi yumurtanızı ister donör yumurtanızı, kendi sperminizi veya sperm donörünüzü kullanın, döllenme için sadece en iyi spermin seçilmesini sağlamak için tüm IVF tedavilerimizde rutin olarak ICSI prosedürünü uygularız ve bunun için de ek bir ücret talep etmeyiz.

Adım 1 | Testler

Başlangıçta erkek partnerin, HBsAg, HCV, HIV, VDRL ve Sperm Analizi de dahil olmak üzere gerekli testleri yapması gerekir.

Adım 2 | ICSI 

Yumurta toplama gününde (IVF tedavisi sırasında), sperm örneği toplanır ve ICSI işlemi için hazırlanır. Her yumurtanın içine tek bir sperm enjekte edilir.

ICSI, mikroskop altında mikromanipülatör, mikroenjektörler ve mikropipetler gibi yumurta döllenmesine yardımcı olan çoklu mikromanipülasyon cihazları kullanılarak gerçekleştirilir. Olgun oositi (yumurta) tutmak ve stabilize etmek için bir pipet kullanılır. Daha sonra bir mikropipet tek spermi toplar ve yumurtanın içine yerleştirir.

ICSI, döllenmenin gerçekleşmesi için en iyi fırsatı sağlar, ancak elbette tüm yumurtaların başarılı bir şekilde dölleneceğine dair bir garanti yoktur. Elde edilen embriyolar daha sonra laboratuarda kültürlenir ve en iyi kalitedeki embriyolar hazır olduğunda alıcının rahmine transfer için seçilir.

ICSI prosedürü tedavide kullanılacak en iyi spermi seçtiğinden, düşük sperm sayısı genellikle büyük bir sorun değildir.

Bununla birlikte, erkek partnerin sperm analizi veya diğer testler sonucu ortaya çıkan başka fertilite sorunları var ise ICSI prosedürüyle Perkütan Sperm Aspirasyonu (PESA), Testiküler Sperm Aspirasyonu (TESA), Testiküler Sperm Ekstraksiyonu (TESE) ve Mikrodiseksiyon TESE gibi sperm alma yöntemleri uygulanabilir.

Hangi Durumlarda Sperm Alma Yöntemlerini Öneriyoruz?

Sperm alma yöntemleri, çok az veya hiç spermi olmayan ve boşalma yapamayan (dışarı sperm veremeyen) erkekler için gereklidir. Bu gibi durumlarda sperm, üreme yolunun diğer kısımlarından toplanabilir. Spermde meni olmadığında buna azospermi denir.

Obstrüktif Azospermi (Tıkayıcı Olan)

Testislerde sperm üretimi normaldir ancak spermlerin taşındığı toplayıcı kanallardaki tıkanıklık ya da doğuştan yokluk nedeniyle sperm meniye ulaşamamaktadır. Doğuştan (kistik fibrozis) olabileceği gibi, sonradan da gelişmiş olabilir. Kanal tıkanıklıkları enfeksiyonu veya vasektomi ameliyatına  bağlı olabilir.

Non-Obstrüktif Azospermi (Tıkayıcı olmayan)

Bu, vücut hiç sperm üretmediğinde veya sperm, ejakülatta görünmek için yeterli olmayacak kadar düşük seviyelerde sonuçlandığında ortaya çıkar.

Obstrüktif olmayan azospermisi olan erkekler için, MicroTESE’den önce ince iğne aspirasyonu veya biyopsi önermiyoruz çünkü birçok çalışma MicroTESE’nin en yüksek sperm alım oranını verdiğini göstermiştir. Bu geri alma yöntemleri ile yaşayabilir sperm bulunmazsa, özel olarak seçilmiş sperm donörlerinden birini kullanarak IVF tedavisini düşünmek isteyebilirsiniz.

Bize Sorun

Butona tıkladığınızda teklifinizi birkaç dakika içinde emailinizde bulabilirsiniz ve size asla spam göndermeyiz.

Kaynaklar:

Wikipedia Commons

Mayo Clinic