Mini Tüp Bebek

Kıbrıs Mini Tüp Bebek az doz ilaçla uygulanan bir tüp bebek yöntemidir. Kıbrıs'taki IVF kliniğimizde tüp bebeğin daha az ilaçla faydalarını keşfedin!

Bir tüp bebek merkezinin tecrübeli, güvenilir ve huzurlu olması gerektiğine inanıyoruz. EuroCARE’deki Tüp Bebek programlarının ardındaki anafikir budur. Mini IVF Kıbrıs tedavisi de dahil olmak üzere tüp bebek ile üremenin geleceğini şekillendiren tecrübeli medikal ekibe erişim sağlıyoruz.

A baby boy born as a result of Mini IVF, an IVF treatment Cyprus using less drugs

Kuzey Kıbrıs’taki Mini-IVF (mikro stimülasyon tüp bebek veya minimal stimülasyon tüp bebek olarak da bilinir), rutin tüp bebek tedavisine benzer. IVF prosedüründeki aynı adımlar; yumurtalık stimülasyonu, yumurta toplanması, yumurta ve spermin laboratuvarda döllenmesi ve embriyo transferi Mini-IVF tedavisinde de izlenir.

Tecrübeli tüp bebek medikal ekibi liderliğindeki euroCARE IVF, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan ve birçok tedavi yöntemiyle hizmet veren bir tüp bebek merkezidir.

Klinik başarımız, pozitif sonuçlar, olumlu hasta referansları, topluluğumuz arasında yüksek tanınma oranı ve euroCARE ailesinden olan değerli bebekler sayesinde elde edilmektedir.

Minimal stimülasyon IVF (Mini-IVF), In-Vitro Döllenme (IVF) ile karşılaştırıldığında yumurtalık stimülasyonunun orta bir versiyonunu sunan bir tekniktir.

Mini IVF tedavisi için uygunluk:

  • İğne korkusu olan insanlar (ilaçlar enjeksiyon şeklindedir)
  • Ovaryan hiperstimulasyon sendromu  geliştirme riski taşıyan polikistik over sendromlu kadınlar.
  • Doğurganlıklarını korumak isteyen kanser hastaları
  • Yumurtalık rezervleri düşük olan kadınlar. İnfertilite ilaçları yüksek kaliteli yumurta üretmez.

Mini-IVF fazla yumurta isteyenlere veya yumurta dondurmak isteyenlere uygun bir tedavi yöntemi değildir.

Mini-IVF ve IVF arasındaki fark nedir?

Tedaviler arasındaki farkları anlamak, hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Çoğunlukla, Mini IVF (Mikro-IVF olarak da bilinir), standart bir IVF döngüsüne benzer. Standart IVF’te olduğu gibi, tüp bebek uzmanlarımız döngü boyunca sizi izler – bir yumurta alımı gerçekleştirir, yumurta ve spermin döllenmesi laboratuarda gerçekleşir ve embriyo transferi planlanır.

Bu iki tedavi arasındaki farklılık, yumurtalıkların yumurta üretmesi için uyarılırken kullanılan ilaç miktarıdır. Standart bir IVF döngüsünde daha fazla sayıda yumurta üretmeyi amaçlarken, Mini-IVF sadece birkaç yumurta üretmek için daha düşük dozda ilaç kullanır.

Minimal IVF tedavisi, euroCARE IVF doktorlarımıza en az ilaç kullanarak en kaliteli yumurtaları toplama fırsatı verebilir. Kuzey Kıbrıs’taki Mini Tüp Bebek tedaviniz sırasında, sadece birkaç yumurta üretmek amacıyla daha düşük dozlarda gonadotropinler kullanılabilir (Gonadotropinler, yumurta büyümesini uyarmak için kullanılan Gonal-F gibi ilaçları içerir).

Bazı kadınlar için, yumurtlama uyarıcı ilaçlar olmadan Mini-IVF tedavisini tamamlamak da mümkündür. Buna ‘doğal döngü’ de denir. Hamileliği önleyen yumurtlama ile ilgili herhangi bir sorun varsa, bu hastalar için uygun olmayacaktır, ancak bloke fallop tüpleri ve bazı erkek kısırlığı vakalarında uygun bir seçim olabilir.

Yumurtalık stimülasyon ilaçlarının yanı sıra, yumurtlamanın erken gerçekleşmesini önleyen bir GnRH antagonisti (Cetrotide) almanız gerekebilir.

Mini IVF İlaçları

Mini Tüp Bebek tedavisinde yumurta üretimi çoğunlukla özel ilaçlarla uyarılır, ancak sadece birkaç yumurta üretmek amacıyla daha düşük gonadotropinler kullanılabilir.

Bazı durumlarda, yumurta üretmek için hiçbir ilaç kullanılamaz. Bu tedavi doğal adet döngüsüne benzer ve “doğal döngü” olarak da bilinir. Doğal mini-IVF döngüsü, bloke fallop tüpleri olan hastalar veya bazı erkek infertilitesi vakaları için bir seçenek olabilir.

Mini IVF’de kullanılan başka bir ilaç türü, yumurtaların uterusa çok erken hareket etmesini önleyen GnRH antagonistidir (Anatagon ve Cetrotide gibi). Yumurtlama, yumurtanın toplanabilmesi için ertelenir.

Standart IVF’te başarısız olan kadınlar, daha düşük ilaçlar kullanarak az ama kaliteli yumurta üretme olasılığıyla da Mini-IVF tedavisini tercih edebilirler.

Mini IVF’teki Riskler

Birkaç Mini IVF döngüsünde başarısız olursanız, maliyetler uzun vadede daha yüksek olabilir. Standart IVF’te ekstra dondurulacak embriyonuz kalma şansı daha yüksek iken Mini-IVF’te bu ihtimal çok düşüktür.

Mini IVF’in bir başka dezavantajı, toplanan yumurtanın sperm ile döllenecek sayı ve kalitede olmama ihtimalidir. Toplanan her yumurta döllenebilir anlamına gelmemektedir.

Standart IVF ile, örneğin sadece üçü transfer için sağlıklı embriyo haline gelebilecek 10 yumurta alınır. Mini IVF’te ise sadece iki veya üç yumurta üretilir, toplanır ve bunların hepsi transfer için uygun olmayabilir.

Bir çalışma, Mini IVF’nin yumurtalık hiperstimülasyon sendromunu tamamen ortadan kaldırdığını, çoklu gebelik oranlarını ve gonadotropin tüketimini azalttığını göstermektedir. Bir embriyo transferi yapılan Mini IVF, iki embriyo transferi yapılan standart bir IVF ile karşılaştırıldığında, canlı doğum oranlarının daha düşük olduğu görülür. Minimal stimülasyondan dolayı az sayıda yumurta üretimine neden olan bu tedaviye karşı olan görüşler vardır. Ayrıca mini tüp bebeğin hamile kalma şansını büyük ölçüde azalttığına dair de yanlış bir inanç vardır.

Standart bir IVF tedavisinde başarı oranları Mini-IVF’e göre daha yüksektir. Test sonuçlarınıza göre, euroCARE IVF uzmanlarımız Mini-IVF döngüsünün sizin için uygun bir seçenek olup olmadığını önerebilecek ve sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacaktır.Kaynaklar:

https://www.verywellfamily.com/what-is-mini-or-micro-ivf-1960214

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26259908

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4948065/

Share this on social media!
Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
Telegram
EuroCARE Tüp Bebek Merkezi olarak size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek ister misiniz?