Sperm Alma Yöntemleri

Azospermili erkekler, Kıbrıs'taki tüp bebek tedavileri için cerrahi sperm elde etme yöntemleri arasından seçim yapabilirler. Tüm ayrıntıları buradan alın!

Tüp bebek tedavisindeki son gelişmeler, daha önce kısır olduğu düşünülen erkeklerin çocuklarının biyolojik babası olmalarına izin vermektedir. Erkek hastanın sperm analizi sonucunda veya diğer testlerle tanımlanan doğurganlık sorunları varsa, ICSI yöntemi diğer sperm elde etme prosedürleriyle birleştirilebilir.

Sperm Retrieval Cyprus takes place at the leading IVF Clinic in North CyprusObstrüktif olmayan azospermi (veya anormal sperm üretimi), erkek kısırlığının çok yaygın bir nedenidir. EuroCARE IVF’in uzman medikal kadrosu, obstrüktif olmayan azospermi için Mikroskobik Testis Sperm Ekstraksiyonu (microTESE) önermektedir.

Küçük bir kesi ile testislerden spermler alınır ve laboratuvarda yumurtaların döllenmesi için kullanılır. In Vitro Fertilizasyon (IVF) sürecinde kadın partnerin üreme endokrinoloğu ile dikkatli koordinasyon çok önemlidir.

Sperm Alma Yöntemleri Nelerdir?

Sperm toplama, ejakülatta çok az veya hiç sperm bulunmadığında, erkek faktör kısırlığı vakalarında sperm toplamak için kullanılan gelişmiş bir mikro cerrahi tekniktir. In vitro Fertilizasyon (IVF) için kullanılmak üzere canlı sperm elde etmede etkili olduğu kanıtlanmış minimal invaziv bir prosedürdür.

Sperm üretimi sorunları, hormonal problemlerden, testis yetmezliğinden, varikoselden veya testislerdeki varisli damarlardan kaynaklanabilir. Aşağıdaki sperm alma prosedürlerini kliniğimizde uyguluyoruz:

PESA (Perkütan Sperm Aspirasyonu). Her iki testisin üzerinde spermlerin depolanması ve olgunlasmasindan sorumlu epididim adı verilen yapılardan ince iğneli bir şırınga yardımıyla spermlerin toplanmasidir.

TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu). İnce bir iğne yardımıyla sperm hücrelerinin üretim yeri olan seminifer tübüllerin bir kısmının alınmasıdır. Alınan bu doku içerisinden İVF/İCSİ işleminde kullanılmak üzere sperm hücreleri ayrıştırılır.

TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu). Testisten küçük bir doku parçasının çıkarılması ve bu dokuda bulunan birkaç canlı sperm hücresinin çıkarılması işlemidir.

Mikro TESE. İşlem, skrotumda çok küçük bir kesi ile testis üzerinde gerçekleştirilir. Testisler kesiden açılır ve şişmiş ve sperm içeren seminifer tübülleri tanımlayan güçlü bir mikroskopla incelenip numune alınır. Çok az iz bırakır veya hiç iz bırakmadan eriyen bir dikiş atılır.

Bu cerrahi sperm elde etme yöntemlerinin başarı oranı, sperm ejakülasyonunun başarısına çok benzer. Toplanan sperm daha sonra incelenebilir ve ICSI sürecinin bir parçası olarak tüp bebek tedavisinde kullanılır.

Mikroskobik TESE nedir?

İşlem skrotumda çok küçük (3-4 cm) bir kesiden yapılır. Hasta ameliyat öncesi genel anestezi altındadır. Testisler kesiden açılır ve ameliyat mikroskobu altında (30–40X büyütmede) şişmiş ve sperm içeren seminifer tübüllerin yerini belirlemek için büyütülür.

Bir taraftaki tübüllerden sperm örneği aldığımızda veya tüm dokuyu örnekledikten sonra doktorumuz testisi dikişle kapatır. Aynı prosedürü karşı tarafta tekrarlarız.

Örnekleri aldıktan sonra uzman euroCARE IVF ekibimiz, skrotuma girmek için açılmış olan tüm doku katmanlarını kapatır. Örnek doku, sperm varlığını aramak için standart bir mikroskop altında inceleyecek olan androloji teknoloğumuza gönderilir.Kaynaklar:

Wikipedia Commons

Mayo Clinic

Share this on social media!
Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
Telegram
EuroCARE Tüp Bebek Merkezi olarak size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek ister misiniz?