Mikro TESE

Last Updated on

Medical Information

Üreme tıbbındaki son gelişmeler, daha önce steril kabul edilen erkeklerin çocuklarına biyolojik baba olmalarını sağlar. Kötü sperm üretimi olan erkeklerin testislerinde spermi tespit etmek için Mikrocerrahi Testis Sperm Ekstraksiyonu veya Mikrodiseksiyon-TESE adı verilen cerrahi teknikler uygulanır.

Micro Tese, a surgical sperm retrieval method for azoospermic men in IVF North CyprusObstrüktif olmayan azospermi (veya anormal sperm üretimi) erkek kısırlığının çok yaygın bir nedenidir. euroCARE IVF’te uzman doktorlarımız, obstrüktif olmayan azospermi için mikrocerrahi testis sperm ekstraksiyonunu (microTESE Kıbrıs) önerir.

Azospermi veya spermde sperm eksikliği erkeklerin %10’unda kısırlığa neden olur. Bu vakaların yaklaşık %60’ı, obstrüktif olmayan azospermiye bağlıdır.

Mikro TESE, sperm bulunamayan erkekler için en popüler sperm alım prosedürlerinden biridir.

Erkeklerin %63’ünde Micro TESE ile başarılı sperm alımı bildirilmiştir. Geleneksel ve daha sınırlı sperm alım prosedürleri başarı oranlarının %20 (perkütan testis biyopsileri) ile %45 (açık testis biyopsileri) değerlerine sahiptir.

Erkeklerde sperm alımının başarısını etkileyen faktörler şunlardır: yaş, FSH, testiküler boyut, genetik analiz, Klinefelter sendromu, varikosel ve tanı biyopsisinde histopatoloji.

Sperm, testislerden küçük bir kesi yoluyla alınır ve laboratuvarda yumurtaların döllenmesi için kullanılır. İn Vitro Döllenme (IVF) sürecinde kadın partnerin üreme endokrinologuyla dikkatli koordinasyon şarttır.

Mikro TESE nedir?

Prosedür, skrotumda çok küçük (3-4 cm) bir kesi ile gerçekleştirilir. Hasta ameliyattan önce genel anestezi altındadır. Testisler insizyondan açılıp şişmiş ve sperm içeren seminifer tübüllerin yerini tespit etmek için yüksek güçlü bir mikroskop (30–40X büyütmede) altında büyütülür.

Bir tarafın tübüllerinden sperm örneği aldıktan sonra doktorumuz testiyi bir sütürle kapatır. Aynı işlemi karşı tarafta da tekrarlar.

Örnekleri topladıktan sonra, euroCARE IVF doktorumuz skrotuma girmek için açılan tüm doku katmanlarını kapatır.

Bize Sorun

Butona tıkladığınızda teklifinizi birkaç dakika içinde emailinizde bulabilirsiniz ve size asla spam göndermeyiz.

Kaynaklar:

https://bacandrology.biomedcentral.com/articles/10.1186/2051-4190-23-5

https://healthcare.utah.edu/fertility/treatments/tese.php

https://www.researchgate.net/figure/Microsurgical-Testicular-Sperm-Extraction-Micro-TESE-Operating-microscope-and_fig3_51813592