Embriyo Donasyonu

Embriyo donasyonu, tüp bebek yöntemi ile uyguladığımız bir tedavidir. Yumurta bağışı yapan kişinin yumurtalarının toplanmasının ardından,  sperm bağışı yapan kişiden sperm hücreleri temin ederiz. 

12Embriyo Donasyonu (Nakli) Nedir?

Embriyo donasyonu (nakli), hem kadının hem de erkeğin üreme hücrelerinde  çeşitli faktörlerle sorunlar olması ve yumurta-sperm üretiminin olmadığı durumlarda başvurduğumuz oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

Embriyo donasyonu, tüp bebek yöntemi ile uyguladığımız bir tedavidir. Yumurta bağışı yapan kişinin yumurtalarının toplanmasının ardından,  sperm bağışı yapan kişiden sperm hücreleri temin ederiz. Sperm hücrelerini  ve yumurta hücresini laboratuvar ortamında dölleriz.

Oluşan embriyoyu 3. ya da 5. günde anne adayının rahmine transfer ederiz. Embriyo nakli ile tüp bebek tedavisinde, donörün yani bağışçının yumurtası ve erkek donörün spermini kullanmaktayız. Embriyoları anne adayının rahmine transfer eder ve gebeliğin sonucunu bekleriz.

Embriyo donasyonunda yumurta ve sperm hücreleri farklı kişilerden temin edilir. Evlat edinmeden farkı ise, anne adayının hamilelik sürecini yaşayıp emzirme dönemini de tecrübe etmesidir. Bu sayede çocukla kurulan bağ, normal gebeliklerden farklı olmaz.

Embriyo naklinin klasik tüp bebek tedavisinden farkı ise, anne adayının yumurta geliştirici ilaçları kullanmamasıdır. Bu ilaç tedavisini, yumurta bağışı yapacak olan donöre uygularız.

Yumurtalıkları geliştirmek için kullandığımız ilaçların amacı daha çok sayıda yumurta elde etmektir. Bu sayede daha çok kaliteli yumurta elde eder ve gebelik şansını arttırırız.

İlaç tedavisi süresince anne adayına rahim iç duvarının gelişmesini sağlayacak ilaçları uygularız. Bu sayede embriyonun tutunabilmesi için gerekli ortamı hazırlamış oluruz.

Embriyo Donasyonunu Kimlere Öneriyoruz?

KADIN:
Erken yaşta menopoza giren ve dolayısıyla yumurtaları tükenen kadınlara, genetik, geçirilen hastalıklar, endometriosis veya yumurtalık cerrahisi sonucu yumurtalıklarında ileri derece doku kaybı oluşmuş kadınlara,
Tekrarlayan tüp bebek uygulamalarında kötü kaliteli yumurta ve embriyo geliştirip gebe kalamayan kadınlara,
İnfertil olup yumurtlama uyarılması için kullanılan ilaçların yasak olduğu kadınlara,
ERKEK:
Menisinde ve testisten alınan doku örneğinde hiç sperm bulunamamış erkeklere, Çocuklarına geçme olasılığı olan kalıtsal hastalığı olan erkeklere, Eger annede Rh immünizasyonu gelişmişse ve baba Rh(+) ise, HIV gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalığın taşıyıcısı olan erkeklere embriyo donasyonlu tüp bebek tedavisini öneriyoruz.